Laxbullar med fikon- och svartvinbärskaramelliserade svartrötter
Här nedanför hittar du vårt recept på Laxbullar med fikon- och svartvinbärskaramelliserade svartrötter. Använd sökfunktionen till höger för att hitta andra recept.
| Laxbullar med fikon- och svartvinbärskaramelliserade svartrötter | |
|---|---|
| Gourmet, festmåltid | |
| Typ av rätt: | Förrätt |
| Antal portioner: | 4 |
| Tillagningstid: | C:a 60 min |
| Tillagningsmetod: | Steka |
Gör så här:
Laxbullar: Skär laxen i bitar. Blanda 0,5 dl ströbröd med matlagningsgrädden och låt svälla ca 10 minuter. Lägg lax, potatis, ägg, ströbrödblandningen samt salt och peppar i en matberedare. Kör till en fin färs och låt den stå minst 15 minuter i kylen. Så här långt kan rätten förberedas. Forma små bollar av färsen med vattensköljda händer och rulla dem i ströbröd. Stek laxbullarna gyllenbruna i smör.
Karamelliserade svartrötter: Skär fikonen i klyftor och koka dem i svartvinbärsgelén tills såsen har fått en sirapsliknande konsistens. Lägg svartrötterna i vatten en stund innan de skalas och delas i fyra lika stora bitar. Pressa citronerna och häll saften i en skål. Lägg de skalade, delade svartrötterna i citronsaften för att bevara dem fräscha. Koka upp vatten i en kastrull med lite salt. Koka svartrötterna tills de är mjuka men med en liten hård kärna kvar i mitten i ca 10 minuter. Lägg sedan rötterna i kallt vatten. Så här långt kan rätten förberedas. Hetta upp en stekpanna och smält smöret. Lägg i svartrötterna. Häll över fikon- och svartvinbärssirapen och rör om försiktigt. Svartrötterna får då en karamelliserad färg av sirapen. Servera laxbullarna med karamelliserade svartrötterna.
| Ingredienser | |
|---|---|
| Skinn- och benfri filé av odlad lax | 250 g |
| Ströbröd | 2 dl |
| Matlagningsgrädde | 0,5 dl |
| Kokt potatis | 250 g |
| Ägg | 1 st |
| Salt | |
| Peppar | |
| Smör till stekning | |
| Karamelliserade svartrötter | |
|---|---|
| Färska fikon | 3 st |
| Svartvinbärsgelé | 2 dl |
| Svartrötter | 8 st |
| Citroner | 3 st |
| Salt | |
| Smör | |
Betyg:
![]()
Receptet Laxbullar med fikon- och svartvinbärskaramelliserade svartrötter har ännu inte betygsatts. Logga in för att lägga din röst »
Kommentarer Laxbullar med fikon- och svartvinbärskaramelliserade svartrötter
Receptet Laxbullar med fikon- och svartvinbärskaramelliserade svartrötter har ännu inte kommenterats. Logga in och bli först med att kommentera receptet »
Liknande recept
Relaterade produkter
Dela den här sidan
Dela den här sidan med dina vänner:
![]() |
|
![]() |
| Fiskbilens RSS | |
|---|---|
| Erbjudanden, recept och matlagningstips via RSS-flöde. Prenumerera |
| Nyhetsbrev | |
|---|---|
| Prenumerera |







